TZ: Více než třetina novinářů a novinářek se setkává minimálně jednou měsíčně s nějakou formou útoku. Vyplývá to z výzkumu CZ IPI ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos
24. dubna 2025 – Výzkum Českého výboru International Press Institute (CZ IPI) a agentury IPSOS přináší nové informace o zkušenostech českých novinářů a novinářek s útoky, agresí nebo jinou formou ohrožení. Vyplývá z něj, že 6 % lidí pracujících v novinářské profesi čelí útokům denně, dalších 15 % týdně a 17 % měsíčně. Nejčastější jsou verbální útoky v online prostoru, osobní verbální útoky pak ženy zažívají více než dvakrát častěji než jejich mužští kolegové. Dotazníkového šetření se zúčastnilo celkem 232 respondentů v době od 5. prosince 2024 do 20. února 2025.
„Šetření probíhalo mezi novinářkami a novináři většiny velkých českých redakcí, veřejnoprávních i soukromých médií. Ukázalo se, že nejrůznějším formám agrese čelí skutečně často a že to považují za nebezpečí nejen pro sebe, ale pro celou profesi. Nevím, proč by měli novinářky a novináři snášet něco, co je v jiných povoláních považováno za zcela nepřijatelné,“ říká předseda správní rady Českého výboru IPI Robert Čásenský.
Útoky na novináře pokládají za skutečnou hrozbu pro svobodu tisku téměř čtyři pětiny těch, kteří dotazník vyplnili, a 14 % dokonce zvažovalo, že kvůli agresi ukončí kariéru. Většina novinářů (60 %) ale zároveň uvedla, že poslední útok, se kterým se setkali, nikomu nehlásili. Jedná se především o slovní útoky v online prostoru, ale také o verbální osobní agresi nebo zastrašování.
Téměř devět z deseti novinářů by uvítalo systém, který by jim pomohl útokům lépe čelit. Více než tři čtvrtiny respondentů by měli zájem o právní pomoc, psychologickou podporu by ocenilo 42 %.
„Data z toho průzkumu nám potvrdila, že útoky na novináře jsou velmi rozšířený problém, který sahá daleko za hranici online prostoru. Jedná se o útoky vedené snahou novináře zastrašit a v důsledku tak omezit svobodu projevu. Novináři už dnes popisují, že kvůli četnosti útoků občas sahají k autocenzuře. Proto jako Český výbor IPI vyvíjíme online platformu, kam budou novinářky a novináři moct nahlašovat útoky, se kterými se osobně při práci setkají. A následně jim budeme poskytovat adekvátní podporu,“ říká místopředsedkyně správní rady Zuzana Vlasatá.
Při tvorbě této platformy se CZ IPI inspiruje podobnými iniciativami z Nizozemska (persveilig.nl) a Slovenska (bezpecna.zurnalistika.sk). Podporu této iniciativě vyjádřili profesní organizace jako Unie vydavatelů, Asociace online vydavatelů, Syndikát novinářů a všechny oslovené české redakce seriózních médií.
Cílem CZ IPI je vytvořit online prostředí, kam budou moct novináři a novinářky nahlašovat útoky na svou osobu. Následně by mohli využít možnosti důvěrné konzultace nebo právní pomoci. Dále bude v rámci platformy probíhat edukace novinářů o tom, jaká mají v případě ohrožení práva a jak mohou takovou situaci řešit, zejména u útoků s možnými trestněprávními důsledky.
Projekt Bezpečná žurnalistika vzniká s podporou Bakala Foundation, Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, Nadace Tipsport a Velvyslanectví Nizozemského království.
Příloha Ipsos pro CZ IPI: Průzkum mezi novináři
Robert Čásenský, Zuzana Vlasatá, Karolína Kašparová, Jaroslav Mašek, Petr Orálek
Správní rada Českého výboru International Press Institute